< دوربين مدار بسته ؛ مقابله با جرایم ، رعایت حریم خصوصی افراد - شركت فخر ايمن شرق
دوربین مدار بسته
دوربین مدار بسته
  • Fakhr Imen
  • Fakhr Imen
  • Fakhr Imen
123
دوربین مدار بسته - فخرایمن شرق – نماینده انحصاری دوربین مدار بسته گرین : این سایت کاملترین و جامعترین سایت در زمینه اطلاع رسانی و آموزش کلیه مفاهیم مربوط به دوربین مدار بسته بوده و با هدف اصلاح و بروز کردن این فرهنگ و آشنایی هر چه بیشتر با شرکت فخرایمن شرق طراحی شده است در این سایت می خوانید: دوربین مدار بسته گرین دوربین مدار بسته صنعتی، دوربین مدار بسته دام، دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)، دوربین مدار بسته دید در شب(IR)، دوربین مدار بسته مخفی (Pinehole)، کیبورد کنترل دوربین مدار بسته اسپیددام، انواع DVR های IP base و استندالون و ...)، کلیه پروژه های انجامی به صورت مصور بوده با هدف آموزش و اطلاع از نحوه انجام پروژه ها توسط فخر ایمن شرق و همچنین مهارت و تجربه کادر فنی این شرکت، جداول مربوط به مقایسه تصویری و مشخصاتی دوربین مدار بسته از نظر کیفیت، شرایط اخذ نمایندگی دوربین های مداربسته Green انگلستان، مقالات تخصصی کاربردی و کامل در زمینه دوربین مدار بسته و مدیریتی، تاریخچه و عهدنامه فخر ایمن شرق، بیانیه ها و منشورها، مدارک بین المللی کارکنان، و... .
دوربین مدار بسته ؛ مقابله با جرایم ، رعایت حریم خصوصی افراد

پارامتر مهمی که می بایست در انتخاب سیستم نظارتی مد نظر قرار گیرد نوع عمل مجرمانه ای است که می بایست تحت نظارت قرار گیرد ، چرا که افراد مجرم ممکن است بتوانند خود را با حضور سیستم های نظارتی وفق دهند . اگر چه که یک سیستم نظارتی ممکن است در محدوده دید خود بتواند ورود افراد مجرم و انجام دزدی را جلوگیری نماید ، با این حال شواهدی وجود دارد که برخی اعمال مجرمانه می توانند حتی در حضور دوربین مدار بسته و تنها با تغییر شیوه عملکرد خود به فعالیت ادامه دهند . برای مثال ، در نقطه ای چند شخص با یکدیگر ملاقات و برای تهیه مواد مخدر گفتگو می کنند ، اما معامله خود را در نقطه دیگری انجام می دهند . حال اگر تمامی نقاط با دوربین مدار بسته تحت پوشش قرار گیرند ، می توان تا حد زیادی جرم را کنترل نمود .

 

در برخی موارد از دوربین مدار بسته تقلبی استفاده می شود . در گزارشات آمده است که پس از نصب دوربین مدار بسته حقیقی و حتی تقلبی در اتوبوس های شهری آمار جرم در این مکان ها کاهش یافته است . ( این کاهش نسبت به اتوبوس های بدون دوربین مدار بسته بسیار بیشتر بوده است ) . لذا به نظر می رسد که دوربین مدار بسته تقلبی هم به اندازه دوربین مدار بسته حقیقی در کاهش جرم موثر بوده اند . حال اگر افراد در یک محل مطلع شوند – از طریق علاماتی بر در و دیوار – که به صورت 24 ساعته توسط سیستم های نظارتی در حال نظاره هستند و آنگاه حادثه ای رخ دهد ، عدم وجود سیستم نظارتی و جعلی بودن آن برای مسئولین آن مکان عواقب بسیار سنگینی خواهد داشت .

 

روش سومی که ممکن است منجر به کاهش آمار وقوع جرم شود از طریق افزایش مسئولیت پذیری جمعی خواهد بود . در یک تحقیق بیان شده است که اگر ساکنان یک منطقه شاهد نصب سیستم های نظارتی در محله خود باشند ، این به آنان القا خواهد کرد که در جهت بهبود شرایط و ارتقای محیط زندگی آنان تلاش هایی صورت گرفته است . این مساله باعث افزایش رضایت مندی اجتماعی و خوش بینی مردم به دولت می شود که در نتیجه باعث ایجاد حس مسئولیت پذیری در بین مردم به جهت کنترل امنیت می شود . البته یک نتیجه گیری کاملاً خلاف نیز وجود دارد و آن این است که در صورت نصب سیستم های نظارتی در یک محله ، ممکن است آن مکان به عنوان یک نقطه ناامن تلقی و منجر به سرعت گرفتن بی نظمی های اجتماعی در آن مکان شود .

 

دیگر فواید سیستم های نظارتی

علاوه بر کاهش جرم ، می توان فواید بسیار دیگری برای یک سیستم نظارتی بر شمرد که برخی موارد از این جمله اند : کاهش ترس از وقوع جرم

 کمک به تحقیقات پلیسی

 تشخیص موارد اورژانس کمک رسانی

 مدیریت مکان

 جمع آوری اطلاعات

در ادامه هر کدام از این موارد را به طور خاص بررسی می کنیم .

 

کاهش ترس از وقوع جرم

تحقیقات بسیار زیادی انجام گرفته است تا بررسی شود آیا به کارگیری سیستم های نظارتی در یک مکان عمومی می تواند برای افراد آن مکان آرامش خاطر به همراه داشته باشد یا خیر . این تحقیقات که در بسیاری از آن ها با افراد مصاحبه صورت گرفته است این نکته را تحقیق کرده اند که آیا فروشگاه هایی که از سیستم های نظارتی استفاده کرده اند با افزایش جمعیت روبرو شده اند یا خیر . نکته مهم در این جا آن است که در صورتی که مشتریان در یک مکان احساس آرامش داشته باشند باعث ارتقای وضعیت اقتصادی و فروش فروشگاه می شود . نتایج این تحقیق بسیار پیچیده است اما به طور خلاصه می توان گفت که استفاده از سیستم های نظارت تصویری در یک مکان باعث آرامش افراد شده است ، البته افرادی که از وجود سیستم های نظارتی مطلع شده بودند . در این تحقیق نشان داده شده است که کمتر از نیمی از افراد از وجود سیستم های نظارت تصویری مطلع بوده اند . بکاهش خطر وقوع جرم در یک مکان باعث افزایش تعداد افراد آن محل می شود که همین حضور افراد یک نوع نظارت طبیعی محسوب می شود . همچنین وجود این سیستم ها می تواند افراد را به مسائل امنیتی حساس تر سازد .

 

کمک به تحقیقات پلیسی

بدون توجه به نقش سیستم های نظارتی در کاهش میزان وقوع جرم ، این سیستم ها می توانند در تشخیص مجرمان نیز نقش داشته باشند . مثال های بسیاری وجود دارد که نوارهای ویدئویی سیستم های نظارتی در شناسایی مجرمان موثر واقع شده اند . همچنین این سیستم ها می توانند افرادی را که در محل حضور داشتند و به عنوان شاهد تلقی می شوند شناسایی کنند ، افرادی که در حالت عادی قصد مراجعه به پلیس و ادای شهادت را نداشته اند . تصاویر به دست آمده از این دوربین ها می توانند بسیار معتبر باشند لذا کیفیت تصویر در این سیستم ها ، در صورتی که برای اهداف قضایی استفاده می شوند ، بسیار اهمیت خواهد داشت . اگر دوربین ها یک حادثه را ثبت کنند و پلیس سریعاً و بر اساس مشاهده تصاویر به دستگیری مجرم در محل و قبل از ترک آن بپردازد ، ذخیره سازی تصاویر واقعه می تواند در محکومیت مجرم و در واقع درخواست فرجام کردن موثر واقع شود . این حقیقت که احتمال دستگیری توسط پلیس در هنگام وقوع جرم بر اساس وجود سیستم های نظارتی بالاتر می رود منجر به آن خواهد شد تا مجرمان به انجام اعمال وقت گیر کمتر تمایل نشان دهند .

 

کمک رسانی در مواقع اورژانس

از منظر امنیت اجتماعی ، اوپراتورهای ناظر بر تصاویر سیستم های امنیتی می توانند در مواقع مشاهده فردی که در خیابان به علت بیماری و یا بر اثر یک حادثه ( برای مثال درگیری با یک دزد ) به کمک پزشکی احتیاج دارد با مراکز خدمات پزشکی تماس بگیرند . این فراخوانی کمک برای افراد اجتماع می تواند به عنوان یکی از مزایای عمده سیستم های نظارتی تلقی شود . آمار نشان می دهد که به ازای هر 700 ساعت نظاره بر تصاویر اجتماعی ، 10 تا 20 تماس با پلیس و نیروهای خدماتی گرفته می شود .

 

مدیریت مکان

سیستم های نظارتی می توانند برای مدیریت اماکن عمومی مورد استفاده قرار گیرند . این دوربین مدار بسته می توانند در مواردی همچون یافتن اطفال گمشده ، نظارت بر ترافیک ، در جلسات عمومی ، در اماکنی که پلیس نیاز به مراقبت بیشتر دارد ، و همچنین در مواردی که زنگ خطر به صدا در آمده است و نیاز است تا بررسی صورت گیرد که آیا نیروهای پلیس اعزام شوند یا خیر ، به کار برده شود . یکی از افسران پلیس توضیح می دهد که با استفاده از این سیستم ها نحوه اعزام نیروها بهینه شده است چرا که با بررسی نظارتی می توان به یک واقعه رخ داده به طور متناسب پاسخ داد ، بدین معنی که برای درگیری های وسیع نیروهای بیشتر و در موارد جزیی تعداد نیروهای کمتری اعزام می شوند .

 

جمع آوری اطلاعات    

سیستم های نظارتی می توانند از نحوه رفتار و عملکرد مجرمان سابقه دار در اماکن عمومی اطلاع یابند و بر آنها نظارت کنند ( برای مثال افرادی که از فروشگاههای بزرگ سرقت می کنند ) . اپراتورهای این سیستم ها معمولاً چهره این گونه افراد را می شناسند و از طریق دوربین ها بر حرکات آنان نظارت می کنند که در حقیقت این روش نسبت به کارگیری نیروهای پلیس بسیار بهتر می نماید . برای مثال در یکی از شهرها نیروهای پلیس در حال جمع آوری اطلاعات از افراد خریدار اجناس دزدی بوده اند . پلیس برای جمع آوری اطلاعات از سیستم های نظارتی استفاده می کرد و البته در این راه نیز بسیار موفق بوده است . اگر چه استفاده از این سیستم ها برای جمع آوری اطلاعات بسیار موفق بوده است با این حال این عقیده نیز وجود دارد که این سیستم ها آزادی اجتماعی افراد را در معرض تهدید قرار داده است .

 

دیگر فواید

اگر چه این نکته در این زمینه کمتر اشاره می شود ، اما نکته ای که می بایست بیان شود آن است که اگر چه ممکن است افراد در یک مکان از حضور سیستم های نظارتی مطلع باشند اما کمتر از قابلیت های این سیستم ها آگاهی دارند . لذا ممکن است در مکانی دور از دید دوربین مدار بسته مرتکب جرم شوند . لذا در اینجا اهمیت دوربین های با برد دید زیاد مشخص می شود که به این ویژگی گسترش عملکرد می گویند .

 

نتایج غیر منتظره  

اگر چه شرکت های فروشنده عموماً در مورد این موارد صحبت نمی کنند با این حال استفاده از سیستم های نظارتی اشکالاتی نیز دارد که چند مورد آنها از این جمله اند :

تغییر مکان وقوع جرم

افزایش ترس عمومی از وقوع جرم

افزایش تعداد گزارشات وقوع جرم

هر کدام از موارد در این جا بحث می شوند .

 

تغییر مکان

انواع مختلفی از تغییر مکان وجود دارد . شما می بینید که به جای آن که آمار وقوع جرم کمتر شود ، مجرمان مکان ارتکاب آن را تغییر می دهند تا در دید دوربین ها نباشند . این مثالی از جایجایی مکانی است . جابجایی مکانی بسیار به ندرت اتفاق می افتد ، اما در زمینه کاهش وقوع جرم می توان گفت که آمار جرمی که مشاهده می شود می تواند بسیار متفاوت با آمار جرایم رخ داده باشد . در این تحقیق صورت گرفته حتی یک مورد نیز مشاهده نشد که مکان وقوع جرم تغییر یافته و به خارج دید دوربین مدار بسته منتقل شود . لذا می توان دریافت که جابجایی مکانی می تواند متفاوت با آن چیزی باشد که عموم تصور می کنند و در بیشتر تحقیقات این مورد بسیار کم دیده می شود .

 

همچنین استفاده از سیستم های نظارت تصویری می تواند خلافکاران را به نوآوری و روی آوردن به روش های نوین ارتکاب جرم سوق دهد . برای مثال در تحقیقات مشخص شد که پس از نصب سیستم های نظارتی در اماکن خاصی از لندن ، داد و ستد مواد مخدر به صورت سفارش تلفنی و بدون نیاز به حضور در محل صورت می گرفت که در این حالت سرعت تحویل مواد بیشتر نیز شده بوده است . این نمونه دیگری از تغییر مکان است که در آن مجرمان شیوه اجرای کار خود را تغییر می دهند و می توانند فعالیت خود را همچنان ادامه دهند . اگر چه از این منظر استفاده از سیستم های نظارتی چندان مفید نمی نماید با این حال این که توانسته شیوه عملکرد مجرمان را تغییر دهد مثبت به شمار می رود . استفاده از این سیستم های نظارتی باعث شده است مجرمان به شیوه دیگری برای تجارت مواد مخدر روی آورند که این باعث کاهش آمار وقوع جرم شده است .

 

افزایش ترس یا شک از وقوع جرم

مورد منفی دوم افزایش احساس ناامنی عمومی بر اساس وجود دوربین های امنیتی در یک مکان است . در یک تحقیق ، حدود یک سوم افراد بیان کردند که هدف از نصب سیستم های نظارتی جاسوسی کردن درباره افراد است . در یک تحقیق دیگر صورت گرفته مشخص شد که بسیاری از مدیران شهری به استفاده از سیستم های نظارتی یا تبلیغ درباره ی استفاده از آنها تمایل نداشتند چرا که حس می کردند این کار باعث می شود مغازه داران یا مشتریان بیش از پیش احساس ناامنی کنند . به بیان دیگر ، اگر چه انتظار می رود افرادی که در معرض نظارت دوربین مدار بسته قرار دارند بیشتر احساس امنیت کنند ، با این حال عموماً نتیجه ای معکوس دریافت می شود .

به یاد داشته باشید که اولین راه پیشگیری از وقوع جرم می تواند ایجاد ترس در مجرمان از ارتکاب جرم باشد . مدیرانی که از تبلیغ یا اعلام وجود سیستم های نظارتی امتناع می کنند به طور ناخواسته در حال کم اثر نمودن سیستم های نظارتی هستند . با امتناع از اعلام حضور سیستم های نظارتی ، مجرمان کمتری از وجود این سیستم ها مطلع می شوند و لذا در ارتکاب جرم چندان احساس خطر نمی کنند در کل می توان بیان داشت که در صورت نصب آگاهانه سیستم های نظارتی در یک مکان عمومی ، افراد بسیار از آن نفع خواهند برد .

 

افزایش گزارشات وقوع جرم

نکته منفی سوم در رابطه با سیستم های نظارتی آن است که در مورد بعضی انواع جرایم گزارشات بسیار زیادی دریافت می شود . بسیاری از این جرایم درجه اهمیت پایینی دارند ، که این برای مواردی همچون خرید و فروش مواد مخدر است . اپراتورهای سیستم های نظارتی در جایگاهی هستند که بهتر از هر فرد دیگری این جرایم را کشف می کنند و لذا آمار گزارشات جرایم بالاتر می رود . این بدان معنی نیست که آمار حقیقی وقوع جرم افزایش یافته است بلکه تنها این است که اعمال مجرمانه بیشتری ثبت می شود . این یکی از نتایج استفاده از این سیستم ها است و شما می بایست سازمان های استفاده کننده از این سیستم ها را با این مطلب آشنا سازید .

 

ارزیابی سیستم های نظارتی  

تحقیقات زیادی صورت گرفته است تا میزان کارآیی سیستم های نظارت تصویری در پیشگیری از وقوع جرم و البته میزان اقبال عمومی به این سیستم ها را بررسی نمایند . نظرات عموم بر این سیستم ها عموماً مثبت است اما پیدا کردن شواهدی مبنی بر کاهش آمار وقوع جرم تا حدی مشکل می نماید . در سال های اولیه ارایا این سیستم ها مطالعات زیادی صورت گرفت اما مشکلاتی پیش آمد که میزان اعتماد پذیری این سیستم ها زیر سئوال برد . از جمله این مشکلات می توان به نبود کنترل بر برخی نواحی ، استقلال محققان از یکدیگر ، و سادگی الگوهای وقوع جرم اشاره کرد . اثبات کاهش میزان وقوع جرم با به کار گیری سیستم های نظارت تصویری تا حدی مشکل است . زیرا سیستمی که برای حل یک مشکل استفاده می شود عموماً نمی تواند بدون رخ داد یک حادثه و یا بدون استفاده همزمان از یک روش دیگر مقابله با جرم مورد استفاده قرار گیرد . به کارگیری سیستم ها ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود و یا الگوهای وقوع جرم تغییر کنند . نرخ وقوع جرم عموماً می تواند براساس پارامترهایی از جمله تغییرات فصلی و یا وقایع دیگر تغییر کند . همچنین ممکن است که مجرمان از حضور سیستم های نظارتی مطلع نباشند و یا افراد مختلف در زمان های متفاوت پی به وجود سیستم ها ببرند ( و البته این پارامتر در موفقیت یا عدم موفقیت استفاده از سیستم های نظارت تصویری بسیار مهم است ) . تمامی این عوامل می تواند منجر به آن شود تا نتوان میزان کارآیی و یا موفقیت یک سیستم نظارتی را بررسی کرد . برای مثال ، اگر چه به کار گیری سیستم های نظارت تصویری در چهار خیابان لندن که محل عرضا مواد مخدر بود توانست در پیشگیری از جرم به موفقیت هایی دست یابد ، با یان حال مشکل آن بود که این پروژه به همراه دیگر اقدامات امنیتی ، از جمله حضور پلیس و دستگیری مجرمان صورت می گرفت و لذا تاثیر این پروژه به طور دقیق معیین نمی گردید . در برخی موارد ، نبود میزان کافی وقوع جرم باعث عدم دستیابی به یک آمار دقیق می گردد . برای مثال در یک پروژه در ایالت الینویس آمریکا حدود 4 میلیون دلار صرف گردید تا کلیه مراکز اقامتی بین راهی به دوربین های نظارتی مجهز شوند . دوربین ها توسط پلیس های ایالتی استفاده می شدند . با این حال هم اداره حمل و نقل ایالتی و هم اداره پلیس ایالتی گزارش دادند که میزان وقوع اعمال مجرمانه در این گونه مراکز اقامتی بسیار کم است ، به گونه ای که پلیس در کلیه مراکز اقامتی در سراسر ایالت در یک سال تنها 50 واقعه مجرمانه را به ثبت می رسانید . در این چنین نرخ پایینی از وقوع جرم ، هیچگاه نمی توان تاثیر استفاده از سیستم های نظارتی بر کاهش میزان وقوع جرم را بررسی کرد . همچنین بررسی تاثیر استفاده از سیستم های نظارت تصویری تابعی از نوع طراحی آن سیستم ها نیز می باشد . سیستم های نظارتی استفاده می شوند تا بر وقوع جرم نظارت شود. لذا دوربین ها می توانند تصاویری را ثبت کنند که ممکن بود پلیس نتواند مشاهده کند . لذا این امر باعث افزایش آمار گزارشات وقوع جرم می شود ، به خصوص برای جرائمی که در حالت عادی گزارش نمی شدند . در ایالات متحده ، تنها 50% از جرائم گزارش می شوند ، لذا دریافت گزارشات وقوع جرم ، به طریقی غیر از تنها گزارشات مردمی می تواند آمار ثبت وقایع را افزایش دهد. این نه به معنای افزایش وقوع جرم ، بلکه تنها به معنای افزایش ثبت آن است ، همچنان که در پروژه ای در انگلستان نیز چنین حالتی رخ داده بوده است . روش های متعددی برای ارزیابی نحوه عملکرد این سیستم های نظارتی وجود دارد . در یک بررسی شرکت فیلیپس اعلام کرد که استفاده از سیستم های نظارت تصویری می تواند بیشتر برای مقابله با سرقت موثر باشد و در مقابله با جرایم شخصی و یا تخریب اموال عمومی چندان موثر نیست . هم چنین در بررسی دیگری که توسط شرکت ولش و وارنینگتون صورت گرفت اعلام شد که از 13 پروژه سیستم های نظارت تصویری ، 5 مورد دارای عملکرد مثبت ، 3 مورد بدون عملکرد و 5 مورد دیگر نتایج غیر قابل قبول ارایه می دادند بعلاوه در تحقیقی که شرکت گیل برروی 13 پروژه سیستم های نظارت تصویری در انگلستان انجام داد بیان کرد که در 6 مورد از آنها کاهش قابل ملاحظه ای در میزان وقوع جرم در مقایسه با حالت قبل از نصب مشاهده شده است و از بین این 6 مورد در 2 مورد میزان کاهش بسیار بیشتر بوده است . البته در 7 مورد دیگر میزان وقوع جرم افزایش یافته بوده است که البته نمی توان آن را به حضور سستم های نظارت تصویری نسبت داد .

 

مشاهدات کلی به دست آمده از این قرارند :

سیستم های نظارت تصویری عمدتاً برای مقابله با دزدی ها موثر می باشند و در موارد وقوع جرایم چندان کارآمد نیستند . ( اگر چه در برخی موارد موفقیت هایی نیز مشاهده گردیده است )

 

به نظر می رسد سیستم های نظارتی عمدتاً برای مکان های بسته و یا اماکنی که فضای معین و تعریف شده ای دارند کارآیی دارد . ( برای مثال پارکینگ های عمومی )

 

نوع استفاده از سیستم و محیطی که در آن سیستم به کار برده می شود می تواند بسیار با اهمیت باشد .

 

این که ما واقعاً در آمار ثبت جرایم شاهد کاهش باشیم بسیار مشکل است ( در حقیقت اثبات وابستگی کاهش وقوع جرم به استفاده از سیستم های نظارتی در مقایسه با نوسانات طبیعی فصلی و دیگر عوامل بسیار مشکل است )

 

برای اثبات عملکرد مثبت سیستم می بایست با نیرو های پلیس ارتباط تنگاتنگی وجودداشته باشد .

در صورت استفاده از سیستم های نظارتی می توان پس از وقوع جرم درباره آن بیشتر تحقیق به عمل آورد .

با مطالعه این مطالب شما ممکن است پاسخ این سئوال را مبهم بیابید . محققان در بیان نتایج تحقیقات خود همواره احتیاط را در لحن خود حفظ می کنند ، چرا که می دانند پارامترهایی که می توانند برروی موفقیت و یا عدم موفقیت یک سیستم تاثیرگذار باشند همواره از الگوهای بسیار پیچیده ای پیروی می کنند پارامترهایی که می بایست در بیان آماری نتایج لحاظ شوند همواره می توانند نتایجی که محققان به آن دست یافته اند را محدود کنند .

برای آن که کمی فراتر از بیان آماری حرکت کنیم می توانیم بیان کنیم که شواهدی وجود دارد که در بسیاری از پروژه های نصب سیستم های نظارتی شاهد کاهش میزان وقوع جرم بوده ایم . به عبارت دیگر ، اگر چه در برخی موارد تعداد گزارشات ثبت وقوع جرم افزایش می یابد ، با این حال می توان گفت سیستم های نظارتی چیزی را بدتر از گذشته نکرده اند ، و البته روز به روز بر تعداد گزارشاتی که کاهش میزان وقوع جرم با استفاده از سیستم های نظارتی را اثبات می کنند نیز افزوده می شود .