< شيوه هاي طراحي - شركت فخر ايمن شرق
دوربین مدار بسته
دوربین مدار بسته
  • Fakhr Imen
  • Fakhr Imen
  • Fakhr Imen
123
دوربین مدار بسته - فخرایمن شرق – نماینده انحصاری دوربین مدار بسته گرین : این سایت کاملترین و جامعترین سایت در زمینه اطلاع رسانی و آموزش کلیه مفاهیم مربوط به دوربین مدار بسته بوده و با هدف اصلاح و بروز کردن این فرهنگ و آشنایی هر چه بیشتر با شرکت فخرایمن شرق طراحی شده است در این سایت می خوانید: دوربین مدار بسته گرین دوربین مدار بسته صنعتی، دوربین مدار بسته دام، دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)، دوربین مدار بسته دید در شب(IR)، دوربین مدار بسته مخفی (Pinehole)، کیبورد کنترل دوربین مدار بسته اسپیددام، انواع DVR های IP base و استندالون و ...)، کلیه پروژه های انجامی به صورت مصور بوده با هدف آموزش و اطلاع از نحوه انجام پروژه ها توسط فخر ایمن شرق و همچنین مهارت و تجربه کادر فنی این شرکت، جداول مربوط به مقایسه تصویری و مشخصاتی دوربین مدار بسته از نظر کیفیت، شرایط اخذ نمایندگی دوربین های مداربسته Green انگلستان، مقالات تخصصی کاربردی و کامل در زمینه دوربین مدار بسته و مدیریتی، تاریخچه و عهدنامه فخر ایمن شرق، بیانیه ها و منشورها، مدارک بین المللی کارکنان، و... .

 

 

بررسی سیستم های دوربین مدار بسته از نظر نوع کاربری

          با توجه به اینکه سیستم های دوربین مدار بسته نظارت تصویری به نوعی حضوری مجازی برای کاربر در محل مورد مشاهده ایجاد کرده و کلیه اعمال و اتفاقات در حال وقوع یا وقوع یافته در گذشته را برای کاربر آشکار  می سازند، لذا مورد کاربری های متفاوتی قرار می گیرند.

          در واقع طراحان این گونه سیستم ها با اندکی دقت و درک و دریافت نیازهای اصلی کارفرمایان می توانند به بهترین وجه سیستمی بسیار کارا در جهت رفع نیازهای کاربران متفاوت طراحی کنند.

          از دیرباز مشاهده، بهترین و مهمترین راه برای درک انتفاقات و رویدادهای اطراف بود و بشر از ابتدا بیش از 90% تصمیمات خود را بر اساس مناظرات و تجزیه و تحلیل آن ها می گرفت. شکار، کنترل، حفاظت و دیده بانی، تربیت، مدیریت و ... همه وهمه از جمله فعالیت هایی است که در جهت بهبود آن ها بر می داشت. البته در این میان از تاثیرات صوت نیز نباید غافل بود و همان طور که ضرب المثل قدیمی ایرانی می گوید.

          با ظهور دوره مدرنیسم و ماشینی شدن زندگی بشر، درگیری های شغلی و اجتماعی آن با بالا رفتن نیازهای درونی و اجتماعی بسیار تغییر کرده و زیاد شد. بشر دیگر قادر به مشاهده ی همه چیز نبود در حالی که بیش از پیش نیاز به این مشاهده داشت.

          نیاز بشر به مشاهده برای تصمیم گیری های دقیق تر از طرفی و نداشتن وقت کافی برای این مهم از سوی دیگر، منجر به خلق سیستم های نظارت تصویری (تلویزیون های مداربسته) شد.

          امروزه کاربری این گونه سیستم ها بر اساس نیازهای بشر تعریف می شود و از آنجایی که تصمیمات و نیازهای بشر بر اساس مشاهده خواهد بود لذا برای رفع آن ها استفاده های متنوع و بعضا پیچیده ای از این گونه سیستم ها می شود.

          اگر بخواهیم کاربری های کلان و اصلی از این گونه سیستم ها را در چند بخش بیان کنیم می توانیم به سه حالت اصلی اشاره کنیم که سایر حالت های کاربری از تلفیق این سه حالت با هم یا تغییر نیاز در آن ها بوجود    می آید.

          در واقع اگر بخواهیم در این نوع کاربری ها مفاهیم را درک کرده و طراحی کارا بتوانیم در آن ها ارائه دهیم قادر به رفع سایر نیازهای بشر در استفاده از این سیستم ها نیز خواهیم بود.

 

کاربردهای اصلی سیستم های نظارت تصویری:

1.     امنیتی و حفاظتی.

2.     کنترلی.

3.     مدیریتی.

سیستم های امنیتی و حفاظتی:

          اولین و شایعترین کاربری که در لحظه ی خلق این گونه سیستم ها به ذهن بشر خطور کرد، در زمینه بالا بردن امنیت و حفاظت بود. بشر برای تامین حفاظت و امنیت محیط های وسیع، نقاطی که دسترسی به آن ها یا زمان بر بود یا غیر ممکن و محل هایی که نیاز به بالا بردن سطح امنیت داشتند از گونه سیستم ها استفاده میکردند.

 دقت در انتخاب نوع و تعداد تجهیزاتی که در لایه حفاظت قرار دارند در پایین آوردن قیمت و بالا بردن ضریب امنیت بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

دوربین مدار بسته که در این لایه قرار می گیرند باید در کلاس دوربین مدار بسته صنعتی Day &Night بوده و از رزولوشن نسبتا بالایی برخوردار باشند. Day & Night  بودن آن ها باعث می شود تا دوربین مدار بسته در نور کم هم قادر به انتقال تصویر تا اطاق مانیتورینگ باشند و صنعتی بودن و رزولوشن بالای آن ها علاوه بر دقت بالای تفکیک در تصویر باعث بالا رفتن طول عمر دوربین مدار بسته و تصویر نیز می شود.

دوربین مدار بسته سکه ای  که در طراحی این لایه مورد توجه است چیدمان و شکل قرار گیری دوربین مدار بسته در این لایه است.

فاصله دوربین مدار بسته صنعتی باید به گونه ای تنظیم گردد که نه به واسطه ی نزدیکی بیش از حد و تعدد دوربین مدار بسته باعث بالا ررفتن هزینه ی تمام شده و دشواری مانیتورینگ گردد و نه به واسطه ی فاصله زیاد و تکسر دوربین مدار بسته باعث نقص در تصاویر و زیاد شدن نقاط کور گردند.

فاصله دوربین مدار بسته به میزان حساسیت محیط، نوع لنز و قابلیت دوربین مدار بسته تعیین می گردد ولی در حالت استاندارد بهترین حالت استفاده از دوربین مدار بسته مجهز به لنز 4 تا 5/5 میلیمتری در فواصل 50 متری است.

مرحله سومی که در طراحی سیستم های امنیتی حفاظتی باید بسیار مورد توجه قرار گیرد و به نوعی مربوط به جانمایی نیز می شود پوشاندن نواقص و معایب دوربین مدار بسته صنعتی است. معذلاتی که کاربران این گونه سیستم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند عبارتند از:

1.     عدم دقت کافی دوربین مدار بسته صنعتی در قسمت انتهای طول 50 متر.

2.     عدم تعقیب سوژه های متحرک و بررسی دقیق تر.

برای رفع این نواقص نیاز به لایه ثانویه ای موسوم به لایه پشتیبان می باشد که این لایه در واقع از تعدادی دوربین اسپیددام با فاصله ی 100 تا 150 متری از یکدیگر، تشکیل شده است. این دوربین مدار بسته با توجه به قابلیت ویژه ای که منحصرا در این کلاس از سری کلاس های دوربین مدار بسته موجود است در بالا بردن دقت و تعقیب سوژه های متحرک به کاربر کمک می کنند.

با اجرای این دو لایه و رعایت تمامی ریز کارهای آن هم تصویر مناطق مورد نظر را به صورت همیشگی داشته و اشتباهات نیروی انسانی را به حداقل رسانده ایم و هم در صورت نیاز و شرایط خاص از تصاویری با دقت و پویایی خاص برخورداریم.

مسئله ی دیگری که در اجرای سیستم امنیتی و حفاظتی باید به دقت رعایت شود استفاده از بسترهای مناسب و حفظ امنیت آنها است. باید دقت شود که بسترهای کابل دور از دسترسی بوده و حتما در مقابل آسیب های طبیعی و غیر طبیعی مقاومت کافی را داشته باشند، به طور مثال در محیط های خارجی از لوله ها و جعبه های فولادی به عنوان بستر استفاده شود و در مواردی که از کانال به عنوان بستر استفاده می شوند، من هول ها و هند هول ها با درب های محکم و قفل های مطمئن محافظت شوند.

باید دقت کرد که برای بالا بردن امنیت بستر، باید آن ها را در جایی قرارداد که در تصاویر دوربین مدار بسته کاملا موجود باشند و یا در جایی که به هر دلیل بستر یا من هول و هندهول خارج از دید دوربین مدار بسته موجود در لایه ی اصلی است تعدادی دوربین مدار بسته با ماموریت حفاظت از آن ها باید در مجموعه قرار گیرند، چرا که دسترسی به آن ها به منزله دسترسی به چند کابل بوده و قطع آن ها در زمانی معادل چند ثانیه با تنها یک سیم چین انجام پذیر است ولی برای رفع عیب و اتصال مجدد حداقل یک روز زمان نیاز است.

بعد از انتخاب دوربین مدار بسته مناسب، جانمای صحیح آن ها، اجرا و محافظت بسترها نوبت به طراحی اطاق مانیتورینگ می رسد، در طراحی اطاق های مانیتورینگ باید به مسائل ذیل توجه کافی را داشت تا اطاق مانیتورینگ برای کاربر خسته کننده نبوده و کاربر از ساعت ها نشستن و داخل آن لذت ببرد.

1.     دمای اطاق مانیتورینگ:

دمای اطاق مانیتوریگ باید فصلی تنظیم شده و تمامی مسائل بدن انسان در طول روز و شب در آن لحاظ گردد. دمای بالا خواب آور و کسل کننده و دمای پایین استرس زاست.

2.     شکل ظاهری اطاق:

شکل ظاهری اطاق علاوه بر ساده بودن نباید بیش از اندازه کسل کننده باشد. چیدمان اطاق و میزها نباید بیش از حد به هم نزدیک باشند و محیط شلوغ به نظر برسد. بهتر است در رنگ آمیزی آن از رنگ های روشن مثل آبی و زرد و سبز استفاده شود.

3.     محل قرار گرفتن تلویزیون ها:

محل قرار گرفتن تلویزیون ها نباید به گونه ای باشد که کاربر مجبور شود از یک حالت خاص بدنی در طول مدت روز استفاده کند و در عین حال نباید راحتی بیش از حد را برای او فراهم کرد تا در هر حالتی بتوانند تلویزیون ها را مشاهده کند.

4.     تعداد تلویزیون ها:

درتعداد تلویزیون ها باید دقت کافی به عمل آید که نه تعداد کم آنها باعث کوچک بودن تصاویر و غیر قابل تشخیص شدن آنها شود و نه تعداد زیاد آن ها باعث سهل انگاری.

در تعداد تلویزیون ها باید دقت کرد که هر شانزده تصویر دوربین مدار بسته ثابت در یک مانیتور 42 اینچ باشند و هر چهار تصویر دوربین مدار بسته گردان در یک مانیتور 32 اینچ نمایش داده شوند.

5.     فضای نگهداری تصاویر:

حجم فضایی که برای نگهداری تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد باید بر اساس نیاز کاربر و حساسیت محیط تنظیم گردد ولی مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است سیستم باید حداقل قابلیت پشتیبانی 4 تا 5 ماه ضبط تصویر را داشته باشد.

6.     بازبینی فیلم های ضبط شده:

برای بالا رفتن بازبینی فیلم های ضبط شده باید کاربر مجزایی برای ان در نظر گرفته شده و در مانیتورهای جداگانه ای انجام گیرد تا هم موارد امنیتی مورد لحاظ قرار گیرد و هم اشتباهات عمدی و غیر عمدی نیروی انسانی به حداقل میرسد.

7.     حفاظت اطاق مانیتورینگ:

با توجه به اینکه اطاق مانیتورینگ محل نگهداری کلیه فیلم های ضبط شده و محل اعمال کلیه کنترل ها و برنامه ریزی ها است لذا از اهمیت بالایی برخوردار است و حفاظت از آن باید در بهترین شکل انجام شود.

برای حفاظت از اطاق مانیتورینگ نیاز به یک یا چند دوربین است که حتی المقدور در فضایی غیر از اطاق مانیتورینگ، مشاهده و ضبط می شوند و برای کنترل کلیه درب های ورودی آن باید از سیتم های حرفه ای Access control استفاده کرد.

 

 

2.     سیستم های دوربین مدار بسته کنترلی

ساده ترین حالت طراحی دوربین مدار بسته، طراحی یک سیستم کنترلی است. در طراحی این گونه سیستم ها باید دقت داشت که در سیستم های کنترلی هدف اصلی تشخیص دقیق سوژه است و تشخیص سوژه زمانی محقق خواهد شد که سوژه بیش از 60 تا 70 درصد تصویر را به خود اختصاص دهد.

این گونه سیستم ها عموما در مقابل درب ها نصب می گردند و تصویری که از آن ها دریافت می شود صرفا تصویر درب است. باید دقت کرد که دوربین مدار بسته که در سیستم مذکور مورد استفاده قرار می گیرند فقط و فقط ماموریت نمایش درب را دارند و در نظر گرفتن هر ماموریتی غیر از این برای آن ها باعث کاهش دقت در تشخیص خواهد شد.

  بهتر است برای این مجموعه از دوربین مدار بسته با رزولوشن بالا و با قدرت تفکیک بالای نور          (WDR, Back light, Wight balance,…) استفاده شود تا درصد خطا در ساعات مختلف روز و شب به حداقل برسد.

  مسئله ی دیگری که در هنگام جانمایی این دوربین مدار بسته باید مورد توجه قرار گیرد، محل نصب دوربین است. محل نصب باید به گونه ای انتخاب گردد که هم سوژه را کامل و واضح نمایش دهد، هم فقط درب در تصویر باشد و هم خورشید در هنگام طلوع و غروب مقابل دوربین مدار بسته قرار نگیرد.

نکته دیگری که در راه اندازی این گونه سیستم ها باید مورد توجه قرار گیرد تامین نور مناسب برای دوربین مدار بسته در تمامی ساعات روز و شب است و این مسئله برای تمامی دوربین مدار بسته صادق است  : باید توجه داشته باشید که دوربین مدار بسته IR و DN در تاریکی کمتر از 0.05 lux تصاویر قابل تشخیص با دقت بالا تهیه نمی کنند.

لازم به ذکر است دوربین مدار بسته مربوط به این بخش در اطاق مانیتورینگ تلویزیون های خاص خود را داشته به تنهایی نمایش داده و مشاهده می شوند.   

3.     سیستم های دوربین مدار بسته مدیریتی:

یکی از کاربری های که چند سالی است به عنوان کاربری دوربین مدار بسته مطرح شده است و مورد استقبال مدیران قرار گرفته است استفاده مدیریتی از این گونه سیستم ها می باشد. در واقع مدیران از این گونه سیستم ها به عنوان حضور مجازی خود در مکان های مورد نظر استفاده میکنند و به جای ساعت ها پیاده روی در محیط هایی که از لحاظ ظاهری و هزاران دلیل دیگر صلاح نیست مدیران در آن ها حضور یابند و یا حضور در آن ها باعث اتلاف وقت مدیران می شود، به صورت کامل بازدید کرده و حتی قادر به اعمال مدیریت می باشند.

این امر در سال های اخیر و با پیشرفت چشم گیری در تمامی زمینه های الکترونیکی  ( IT, Security, access control و ...) به میزان قابل توجهی گسترش داشته تا آنجا که مدیران امروز قادرند از کیلومترها فاصله یا حتی از قاره ای دیگر محل مورد نظر را کنترل و مدیریت کنند و یا حتی در جلسات و کنفرانس هایی که در نقاطی خارج از کشور و یا قاره ی محل زندگی خود، حضور صوتی و تصویری داشته باشند.

این مسئله که بیشتر وقت مدیران صرف سیاست های کلان و استراتژی اصلی سازمان ها می شود، طراحان سیستم های دوربین مدار بسته مدیریتی را مجاب می کند تا در طراحی این گونه سیستم ها دقت و ضرافت های لازم را به عمل آورده و سیستمی کارا و بهینه جهت برداشتن باری از دوش مدیران طراحی کنند. در واقع وظیفه ی طراحان این گونه سیستم ها کم کردن مشغله های فکری مدیران است نه اضافه کردن یک مشغله ی دیگر در میان حجم اندوهی از مشاغل فکری.

باید دقت کرد مدیران نه وقت زیادی برای نگاه کردن تصاویر دارند و نه وقتی برای نگاه کردن تصاویر زیاد و این مسئله طراحی را مشکل میکند، در واقع شما باید با تعداد دوربین مدار بسته کم همه چیز را در اختیار مدیر قرار دهید.

طبیعتا با این استدلال نمیتوان برای اجرای سیستم مداربسته ی یک سوله با هشت دستگاه و شانزده کاربر از شانزده دوربین مدار بسته استفاده کرد، چرا که این مسئله هم باعث بالا رفتن هزینه و زمان اجرا خواهد و هم برای مدیر بسیار خسته کننده و غیر قابل استفاده است.

راه کاری که برای طراحی این گونه سیستم ها پیشنهاد می شود و در عین پیچیدگی بسیار ساده است، در این روش طراحی در دو لایه تصویر به مدیرداده می شود. لایه اول عبارت است از تعدادی دوربین مدار بسته صنعتی با لنز و قابلیت های مناسب این دوربین ها وظیفه دارند در کمترین تعداد تصویر ممکن، یک شمای کلی از محیط در اختیار مدیر قرار دهند. در واقع مدیر با مشاهده ی این تصاویر کلیتی از وضعیت کارکنان کارگاه، دفتر و یا کارخانه را مشاهده و اقدام به اجرا و کنترل فرایندهای کلان و گروهی می کند.

لایه دومی که به مدیر در درک و بررسی دقیق تر جزئیات کمک می کند یک یا جند دوربین مدار بسته اسپیددام می باشد. با استفاده از دوربین مدار بسته این لایه مدیر در بخش هایی که در تصاویر کلی مشاهده کرده و نیاز به دقت بیشتر را حس می کند دقیق شده و اقدام فعالیت های ریزتر و مشخصی در زمینه ی مدیریت منابع انسانی می کند.

با طراحی و راه اندازی سیستم های مدیریتی طبق الگوهای ارائه شده می توان حتی بزرگترین سوله ها با بیش از 100 نفر پرسنل را فقط با شش یا هفت دستگاه دوربین مدار بسته صنعتی و یک یا دو دستگاه دوربین مدار بسته اسپیددام با دقت تمام مدیریت و کنترل کرد.

 

نویسنده: حامد فخریزاده


انواع دوربین مدار بسته :

دوربین های مدار بسته صنعتی - دوربین های مدار بسته دام (سقفی) - دوربین های مدار بسته بیرونی - دوربین های مدار بسته ضد ضربه - دوربین صنعتی WDR - دوربین دام WDR - دوربين هاي مدار بسته ديد در شب (IR) - دوربين هاي مدار بسته تحت شبكه (IP) - دوربین چشمی درب - دوربین کوچک - دوربین های مدار بسته اسپیددام - دوربین های مدار بسته آنالوگ مگاپیکسل (HD-SDI) - لنز دوربین مدار بسته - باکس DVR استندالون - باکس NVR استندالون - باکس HD-SDI استندالون - Mobile DVR - مانیتور LCD DVR - مانیتور